Syndróm karpálneho tunela ( syndroma canalis carpi) ide o útlakovú neuropatiu, v periférnom nervovom systéme a objavuje sa u 3- 6% populácie. Dochádza k nadmernému tlaku na stredný nerv (nervus medianus), ktorý predstavuje jeden z najväčších periférnych nervov v ľudskom tele.
Čo stredný nerv zastrešuje? Nervus medianus začína v hrudníku a tiahne sa z miechy dole po ramene, cez úzky priestor- karpálny tunel inervuje palec a ďalšie prsty (okrem malíčka). Taktiež riadi pohyb niektorých svalov na ruke.
AKO SYNDRÓM KARPÁLNEHO TUNELA VZNIKÁ?
V karpálnom tuneli sa nachádza až 8 šliach, na ktoré sa upínajú svaly – flexory prstov. Pri častom krčení prstov – ohýbaní ich pri opakujúcich sa pohyboch (napríklad pri práci na počítači) sú tieto šľachy preťažované a vzniká zápal a tlak na nerv.
Ak tento tlak pretrváva príliš dlho alebo je príliš intenzívny, tak to má za následok pomalé zmeny na nerve. Nervy majú svoju vlastnú mikrocirkuláciu a keď dochádza k útlaku tak sa obmedzí prietok krvi. Nedostatok prietoku krvi vedie k hypoxii (nedostatok kyslíka), ktorá môže spôsobiť úbytok buniek, čo znemožňuje nervu regenerovať a hojiť sa.
Čiže syndróm karpálneho tunela spôsobuje najmä jednostranné preťažovanie zápästia. Krajčírky, kaderníčky, zubári, kuchári, pri výrobe a ťažkej manuálnej práci, ale taktiež sa vyskytuje pri práci za počítačom.
PRÍZNAKY SYNDRÓMU KARPÁLNEHO TUNELA
- Mravčenie a brnenie v prstoch
- Pocit ťažkej a opuchnutej ruky
- Úľava prichádza v neutrálnej polohe zápästia
- Problémy s jemnou motorikou (pri pokročilom ochorení)- problém kliknúť na myšku, vymiesiť cesto
- Bolesť zápästia
- Zníženie citlivosti
Pri liečbe je na zmiernenie zápalu vhodná Hilterapia a taktiež práca s mäkkými tkanivami predlaktia. Pokiaľ máte podozrenie na syndróm karpálneho tunela neváhajte nás kontaktovať.