Nie je to téma, ktorú otvoríte s kamarátkami na káve v meste. Ale inkontinencia existuje. Je to problém, no dobrý fyzioterapeut s tým dokáže pracovať.
Poskočíte, kýchnete alebo jednoducho len neodhadnete čas a trajektóriu k najbližšiemu WC. A je to tu. Pocit mokra a hanby. Pozná to mnoho tehotných aj žien po pôrode, ale aj zrelšie dámy a dokonca aj páni. Nie je to téma, ktorú otvoríte s kamarátkami na káve v meste ani ako sprievodný text pri selfie na Instagrame. Ale inkontinencia existuje, je to problém a dobrý fyzioterapeut s tým dokáže pracovať. A práve preto túto tému otvárame na našom blogu.
Čo to vlastne je?
Inkontinenciu poznáme stresovú, urgentnú a zmiešanú.
Pri stresovej ide o mimovoľný únik moču, ktorý nastáva pri zvýšení vnútrobrušného tlaku (počas smiechu, kýchania, kašľania, fyzickej aktivite). Normálnou odpoveďou panvového dna je sťah a silnejší uzáver močovej trubice, pri neadekvátnej aktivite svalov panvového dna sa močová trubica neuzavrie dostatočne a dôjde k neželanému úniku moču.
Pre urgentnú je charakteristická spontánna alebo vyprovokovaná kontrakcia močového mechúra počas plniacej fázy, sprevádzaná silným nutkaním, ktoré pacient nemôže potlačiť. Úniku moču predchádza urgencia (nutkanie na močenie). A ako nám už napovedá názov, pri zmiešanej sa vyskytuje súčasne stresová aj urgentná inkontinencia.
Čo robiť?
Určite nájdete viacero článkov s odporúčanými cvikmi, ktoré problém riešia. Nie je to však úplne jednoznačné riešenie. Ak sa u vás vyskytol čo i len mierny únik moču, je vhodné najprv tento stav konzultovať s gynekológom resp. urológom a vyhľadať erudovaného fyzioterapeuta zaoberajúceho sa urogynekologickou problematikou. Ten pacienta dôkladne vyšetrí a navrhne terapiu podľa nálezu. Vyšetrenie odhalí, či je problém v nedostatočnej sile alebo naopak nedostatočnom uvoľnení svalov. Aj preto sa neodporúča paušálne cvičenie svalov panvového dna (bez predchádzajúceho vyšetrenia), nakoľko môže byť problém presne opačný (nedostatočné uvoľnenie, preťaženie, či prítomnosť aktívnej jazvy v oblasti panvy).
Ako pomáha fyzioterapia?
Pomocou fyzioterapie vieme odstrániť a minimálne eliminovať ťažkosti v miernych či stredne ťažkých stupňoch inkontinencie. Pomáha aj ako prevencia v rizikových obdobiach, napríklad po pôrode, gynekologických či urologických operáciách.
Podľa aktuálneho stavu využívame:
– tréning svalov panvového dna
– nácvik relaxácie svalov panvového dna
– behaviorálny tréning (úprava pitného režimu, úprava diétnych návykov, tréning urgencie, tréning močového mechúra)
– ak to stav vyžaduje elektrostimuláciu
– cvičenie s biofeedbackom
– vedomú kontrolu svalov panvového dna
– celkovú korekciu postury
Ak je inkontinencia práve váš problém, zahoďte pocit hanby a objednajte sa k jednému z našich profi fyzioterapeutov, ktorí pristupujú aj k takýmto témam profesionálne a diskrétne 😉