Inkontinencia sa čoraz častejšie stáva bežnejším problémom ako u žien tak aj u mužov. Poskočíte, kýchnete alebo jednoducho len neodhadnete čas a trajektóriu k najbližšiemu WC. A je to tu. Pocit mokra a hanby. Vedeli ste, že až 45% žien vo svojom živote zažilo únik moču spôsobený rôznymi faktormi?

Diagnóza inkontinencia moču je v spoločnosti stále tabu téma avšak u nás v SportWell sa jej terapií DISKRÉTNE venujeme.

Dá sa inkontinencia definitívne odstrániť? Inkontinencia môže mať mnoho spúšťačov a podôb avšak nie je to nič čo by ste v spolupráci so špičkovým fyzioterapeutom nezvládli zlepšiť alebo úplne odstrániť.

ČO TO INKONTINENCIA JE A AKÉ FORMY POZNÁME?

Inkontinencia je stav, pri ktorom človek stráca kontrolu nad močením a dochádza k úniku moču. Ako sme si už spomenuli na začiatku článku, inkontinencia má mnoho spúšťačov a foriem. Medzi najčastejšie formy patrí stresová, urgentná a zmiešaná.

Stresová inkontinencia
Pri stresovej inkontinencií ide o mimovoľný únik moču, ktorý nastáva pri zvýšení vnútrobrušného tlaku (napríklad počas smiechu, kýchania, kašlania, zvýšenej fyzickej aktivite). Ako dochádza k úniku moču? Keď je panvové dno dostatočne silné jeho normálnou odpoveďou je sťah a silnejší uzáver močovej trubice. Pri neadekvátnej aktivite svalov panvového dna sa močová trubica neuzavrie dostatočne a dôjde k úniku moču.

Urgentná inkontinencia
Pre urgentnú inkontinenciu je charakteristická spontánna alebo vyprovokovaná kontrakcia močového mechúra počas plniacej fázy sprevádzaná silným nutkaním, ktoré nemožno potlačiť- vedome ovládať. Úniku moču predchádza urgencia (nutkanie na močenie).

Zmiešaná inkontinencia
Vyskytuje sa súčasne stresová aj urgentná inkontinencia.

 

AKÉ SÚ NAJČASTEJŠIE PRÍČINY INKONTINENCIE?

Medzi najčastejšie príčiny úniku moču patrí preťaženie svalov panvového dna a naopak  nedostatočná sila svalov panvového dna. Svaly panvového dna zohrávajú pri udržaní moču kľúčovú úlohu. Práve u žien môže oslabenie nastať po pôrode, v dôsledku hormonálnych zmien (menopauza- pokles hladiny estrogénu), počas tehotenstva ale aj vekom.

Vek pri inkontinencií zohráva samostatnú úlohu. Proces starnutia môže viesť k strate elasticity tkanív a svalovej hmoty, čo môže ovplyvniť normálnu funkciu močového mechúra.

Stresové faktory- Na napätie svalov panvového dna má veľký vplyv aj limbický systém, čo je časť mozgu, ktorá spracováva naše emócie. Z toho dôvodu môže byť príčinou spazmus svalov panvového dna aj stres či iné emocionálne zmeny.

Neurologické poruchy- poruchy nervového systému ako napríklad poškodenie miechy môže ovplyvniť komunikáciu medzi močovým mechúrom a mozgom čo môže viesť k problémom s kontrolou močenia.
Chronické ochorenia, absolvované operácie..

ČO ROBIŤ V PRÍPADE, ŽE INKONTINENCIOU TRPÍTE?

Ak máte podozrenie na čo i len malý únik moču je vhodné vyhľadať odbornú pomoc gynekológa resp. urológa a následne vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý sa zaoberá urogynekologickou fyzioterapiou.

AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U FYZIOTERAPEUTA?

Fyzioterapeut zaoberajúci sa urogynekologickou fyzioterapiou do ktorej patrí aj riešenie problémov spojených s inkontinenciou, pacienta najskôr dôkladne vyšetrí. Vyšetrenie odhalí, či je problém v nedostatočnej sile alebo naopak v nedostatočnom uvoľnení svalov. Vďaka fyzioterapií vieme odstrániť a eliminovať ťažkosti v rôznych stupňoch inkontinencie. Fyzioterapia sa využíva aj ako prevencia v rizikových obdobiach- napríklad po pôrode, gynekologických alebo urologických operáciách.

PODĽA AKTUÁLNEHO STAVU PACIENTA VYUŽÍVAME NÁSLEDNE PRVKY FYZIOTERAPIE:

  • tréning svalov panvového dna
  • nácvik relaxácie svalov panvového dna
  • behaviorálny tréning (úprava pitného režimu, úprava diétnych návykov, tréning urgencie, tréning močového mechúra)
  • ak to stav vyžaduje- elektrostimuláciu
  • cvičenie s biofeedbackom
  • vedomú kontrolu svalov panvového dna
  • celkovú korekciu postury

PREVENCIA INKONTINENCIE

Svaly panvového dna sú svaly ako každé iné. Čo to znamená? Ak ich nepoužívame, tak sa ich funkcia postupne zhoršuje. Prevencia je dôležitá aj v prípade , že nás žiadne ťažkosti netrápia.   Ako prevenciu považujeme tréning svalov panvového dna – vedomá práca s panvovým dnom. Ako sme si vysvetlili vyššie, vekom, pôrodom, operáciami, sedavou prácou či stresom môže byť funkcia svalov panvového dna narušená.
Nakoľko sú svaly panvového dna vo vnútri a nie sú voľným okom viditeľné, ich optimálna aktivácia a relaxácia môže byť bez vhodnej edukácie či spätnej väzby pre laika náročná.

 

Inkontinencií či už u mužov alebo u žien sa venujeme aj v SportWell v Bratislave! Ak je inkontinencia práve Váš problém objednajte sa k jednému z našich profi fyzioterapeutov, ktorí pristupujú aj k takýmto témam profesionálne a diskrétne 😉

REZERVUJ SI TERMÍN KONZULTÁCIE

Začnite tu!

Napíšte nám

V prípade záujmu alebo akýchkoľvek otázok nám neváhajte napísať.

Meno je povinné

Priezvisko je povinné

E-mail uveďte v tvare meno@server.sk

Pole je povinné

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Naši partneri