Trápi vás bolesť pri chôdzi alebo únava v nohách po dlhom dni či prechádzke? Môže byť na vine stav, o ktorom si mnohí myslia, že postihuje len deti – PLOCHÉ NOHY. Ide o ortopedický problém, ktorý môže spôsobovať ťažkosti a nepohodlie nielen u mladších, ale hlavne u dospelých ľudí.
Ploché nohy, známe aj ako pes planus, znamenajú, že klenba nohy je znížená alebo úplne chýba, čo môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám.
Prečítajte si, ako tento problém vzniká, aké sú jeho príznaky a aké možnosti liečby sú k dispozícii, aby ste mohli znovu kráčať s ľahkosťou a bez bolesti.
zdroj: Lee Saxby & Dr. Mick Wilkinson,Foot Function, Exercise Related Pain and the Influence of Footwear
Vo všeobecnosti si pod pojmom plochá noha môžeme predstaviť pokles vnútornej pozdĺžnej klenby chodidla. V skutočnosti máme na chodidle niekoľko klenieb a to vonkajšiu a vnútornú pozdĺžnu klenbu a častokrát podceňovanú priečnu klenbu chodidla.
Najčastejšie v terapii riešime 2 dysfunkcie chodidla – priečne plochú nohu a pokles vnútornej klenby chodidla.
Priečne plochá noha- aké sú príznaky a liečba
V prípade priečne plochej nohy sa jedná o pokles v predovšetkým v oblasti hlavičiek metatarzov. Tento typ dysfunkcie chodidla vzniká najčastejšie neoptimálnou oporou prstov na nohe alebo ich neadekvátnym zapojením pri chôdzi. Výrazný vplyv na rozvoj má aj nevhodná obuv a to predovšetkým obuv s úzkou špičkou resp. obuv s nedostatočne širokou špičkou ( porovnanie obuvi obrázok).
zdroj: Lee Saxby & Dr. Mick Wilkinson,Foot Function, Exercise Related Pain and the Influence of Footwear
Na ľavej strane môžeme vidieť správnu obuv, ktorá zabezpečuje optimálne rozloženie prstov na nohe tak, aby svojou aktivitou podporovali priečnu klenbu, stabilizovali chodidlo a umožnili správny odraz chodidla od podložky. Naopak na pravej strane môžeme vidieť obuv s úzkou špičkou, ktorá viditeľne deformuje postavenie prstov a kontakt chodidla s podložkou.
V prípade priečne plochej nohy sa dostáva do nadmerného kontaktu stredná časť chodidla v oblasti druhého a tretieho prstu, kde častokrát vznikajú aj otlaky u ľudí s priečne plochou nohou. V prípade neadekvátnej terapie môže priečne plochá noha viesť k rozvoju Hallux valgus.
Terapia spočíva predovšetkým v nácviku opory o prsty, centrácie chodidla a individuálnej korekcia vložkami do topánok či korekčnými prvkami.
zdroj: https://bimptnyc.com/physical-therapy-clinic-treatments/correct-toes/
Pozdĺžne plochá noha- aké sú príznaky a liečba
U diagnózy plochej nohy sa v praxi vo väčšine prípadov nejedná o skutočne vrodene plochú nohu ale o tzv. funkčne plochú nohu, kedy je na prvý pohľad viditeľný pokles vnútornej pozdĺžnej klenby. Pokles klenby je spojený s neoptimálnou oporou prednej časti chodidla (oblasť prstov) a s vyosením pätovej kosti (s tzv. valgozitou päty), vďaka čomu sa niekedy tento stav popisuje aj ako hyperpronačný syndrom.
V prípade, že u takýchto stavov zlepšíme postavenie päty do normy, zoptimalizujeme oporu o prsty a posilníme stabilizačné svaly chodidla, zdvihne sa zvyčajne aj poklesnutá klenba.
Aké sú najčastejšie príčiny vzniku plochých nôh?
– nadmerná voľnosť väziva (tzv. laxicita väziva napríklad pri hypermobilite, či hormonálne v období tehotenstva)
– neadekvátna opora a zaťažovanie chodidla od detstva
– poúrazový stav/pooperačný stav, kedy dôjde k zmene pohybových stereotypov
– neadekvátny prírastok na váhe
– diabetes
– genetické faktory ( ploché nohy môžu byť aj vrodené)
– artritída
Terapia funkčne plochej nohy
Pri terapii funkčne plochej nohy sa zameriavame na:
– nácvik optimálneho postavenia päty
– centrované postavenie celej dolnej končatiny
– úprava pohybových stereotypov – predovšetkým chôdze a behu
– posilnenie stabilizačných svalov v oblasti chodidla
– práca s nestabilnými plošinami
– určenie správnej obuvi