Trápia Vás bolesti chrbta? Povedal Vám už niekto, že máte zle držanie tela? Pracujete na zlepšení svojho výkonu a nedarí sa Vám to? Ak, ste si odpovedali na jednu z týchto otázok áno, tak tento článok je vhodný pre Vás.

Tento metodický prístup vychádza z vývojových stupňov dieťaťa od narodenia až po čas keď sa postaví na vlastné nohy. Počas tohto obdobia sú pohyby „ukážkové“ a práve to, by sme chceli dosiahnuť pri korekcii pohybových vzorov u dospelých ľudí. Pilier konceptu DNS je bránicové dýchanie v neutrálnom postavení segmentov počas pohybu.

Môžeme povedať, že koncept DNS pochádza z poznatkov odboru vývojovej kineziológie – čo je odbor, ktorý skúma vývoj ľudského pohybu. Pri jeho skúmaní sa zameriava na nadobudnutie poznatkov z neurofyziologie  a biomechaniky. Pomocou tejto metodiky je šikovný fyzioterapeut schopný využiť poznatky z konceptu DNS v diagnostikovaní problému pacienta ako aj v následnej rehabilitácií zisteného problému.

Pri správnom nastavení náročnosti cvičení môže z tejto metodiky získať benefity každý. Pomocou tejto metódy sme schopní diagnostikovať poruchy nielen pohybového systému, ale zámerným ovplyvňovaním posturálnych a pohybových funkcií pomocou správne nastavených cvičení dochádza k trvalej úprave riadiacich systémov CNS. Cieľom cvičení je nastaviť klienta do takej pozície, aby boli jednotlivé kĺby v centrovaných polohách (najmenšia záťaž na kĺby), a následne sa snažíme v týchto pozíciách stabilizovať jednotlivé segmenty.

Pri funkčnom tréningu sa pri posilňovaní vychádza najmä z poznania toho, ktoré svaly sú zodpovedné za vykonanie určitého  pohybu. Háčik je v tom, že v reálnom svete to  nie je také jednoduché ako v učebniciach anatómie. Či už pri diagnostikovaní alebo následnom riešení zisteného problému musí terapeut rozmýšľať v súvislostiach ako daný sval spolupracuje s inými svalmi a ako ovplyvňuje jednotlivé segmenty na ľudskom tele. Svaly totiž nepracujú izolovane ako to opisuje  anatómia ale v svalových reťazcoch, ktoré sa zapájajú do pohybu. Či už teda pri tréningu zameranom na rozvoj sily alebo terapií zameranej na odstránenie bolesti je potrebné dôkladné nastavenie jednotlivých segmentov, aby nedošlo k preťažovaniu daného segmentu, ale naopak aby sa svaly zapojili súčasne (koaktivácia) a došlo tak k správnemu zapojeniu do pohybu bez zbytočného opotrebovávania kĺbov, svalov a mäkkých štruktúr.

Ak nie je pri vykonaní určitého pohybu daný segment, kĺb stabilný, hovoríme o posturálnej instabilite. Ak tomuto problému nebudeme venovať po dlhší čas pozornosť, človek si bez uvedomenia tento problém zafixuje a bude ho prenášať do vykonávania ostatných činností a tu nastáva problém, pretože bude dochádzať k preťažovaniu segmentov z čoho bude neskôr prameniť bolesť.

Pre koho je táto metóda cvičenia určená?

Dynamická neuromuskulárna stabilizácia pomáha pri:

  • Chybnom držaní tela
  • Bolestiach pohybového aparátu
  • Kompenzácií sedavého zamestnania
  • Kompenzácií jednostranného zaťaženia

 

REZERVUJ SI TERMÍN FYZIOTERAPIE!

Začnite tu!

Napíšte nám

V prípade záujmu alebo akýchkoľvek otázok nám neváhajte napísať.

Meno je povinné

E-mail uveďte v tvare [email protected]

Telefónne číslo je povinné

Pole je povinné

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Naši partneri