Zápal achillovej šľachy tzv. tendinopatia vzniká preťažením lýtkového svalu a achillovej šľachy.
Najčastejšie vzniká v dôsledku opakovaných neideálnych pohybov pri športe. Zápal šľachy môže vzniknúť aj v dôsledku oslabeného svalstva, alebo nedostatočného rozsahu pohybu v členkovom kĺbe. Pozícia členka, ktorý padá dovnútra (pronácia nohy), taktiež môže k zápalu prispieť.
AKÉ SÚ PRÍZNAKY ZÁPALU ACHILLOVEJ ŠĽACHY?
Medzi najčastejšie prejavy patrí opuch a intenzívna bolesť v mieste kde sa šľacha upína na kosť. Praskanie a pukanie v oblasti Achillovej šľachy sú taktiež časté sprievodné príznaky. Bolesť sa môže postupne rozširovať do širšej oblasti, prípadne až do lýtka.
MOŽNOSTI LIEČBY
Cieľom liečby je zbaviť pacienta bolesti a prípadne eliminovať zlé návyky, ktoré zápal spôsobili. Liečbu netreba podceniť pretože neliečený zápal môže viesť k chronickej bolesti až k čiastočnému natrhnutiu, alebo k závažnejšej komplikácii ako je úplné pretrhnutie Achillovej šľachy pri ktorom je už nevyhnutný operačný zákrok.
Zápal Achillovej šľachy môže mať niekoľko stupňov.
Pri podozrení na zápal sa odporúča návšteva lekára, alebo fyzioterapeuta. Medzičasom treba zaradiť oddych a ľadovanie miesta bolesti. Ak zápal nie je vážny častokrát pomôže už spomínaný odpočinok a chladenie daného miesta.
Čo sa týka fyzických aktivít je potrebné Achillovu šľachu odbremeniť od činností, ktoré na ňu vytvárajú náraz (behanie, skákanie) a udržiavať ju v pokoji. Avšak ak potrebujete ostať aktívny, po konzultácií s odborníkom môžete vykonávať športy pri ktorých je šľacha odľahčená- napríklad plávanie, bicykel.
Zníženie záťaže na nohu, vyhýbanie sa náročným športovým aktivitám a správny odpočinok napomôžu rýchlejšej rekonvalescencii.
PRÍČINY VZNIKU TENDINOPATIE ACHILLOVEJ ŠĽACHY
Príčiny vzniku môžu byť spojené s rôznymi príčinami spojených so záťažou, nedostatočnou rekonvalescenciou…
- Preťaženie a opakované záťaže
- Nesprávna technika behu
- Cvičenie – nedostatočné zahriate pred tréningom
- Krátka rekonvalescencia- nedostatočný čas na zotavenie po tréningoch
- Nevhodná tréningová obuv
- Predchádzajúce zranenia – predošlé neliečené zranenia, preťaženia môžu viesť k zápalu
AKO MÔŽEME ZÁPALU ACHILLOVEJ ŠĽACHY PREDCHÁDZAŤ?
Kľúčové je vyhýbanie sa rizikovým faktorom vzniku zápalu achillovej šľachy.
- Zahrievanie pred tréningom – pravidelný strečing
- Posilnenie svalov
- Kvalitná obuv
- Rest day
Bez vhodnej liečby môže zápal achillovej šľachy zvýšiť riziko závažnejšieho stavu – pretrhnutia šľachy, ktoré vyžaduje operatívne riešenie. Okrem prvej pomoci v podobe odpočinku a ľadovania je návšteva fyzioterapeuta.
V SportWell Bratislava ponúkame hilterapiu, ktorá je vhodná na liečbu zápalu achillovej šľachy a naši fyzioterapeuti Vám radi pomôžu a poradia aby bola rehabilitácia efektívna a návrat k športu rýchly a úspešný.
Rekonvalescencia pod dohľadom odborníkov je kľúčová k rýchlemu návratu do bežnej záťaže.