Musculus piriformis, hruškový sval je malý plochý panvový sval v sedacej oblasti v tesnej blízkosti sedacieho nervu. Nachádza sa pod najväčším sedacím svalom (musculus gluteus maximus), blízko sedacieho nervu.
Sval za istých podmienok utláča sedací nerv, následkom čoho vznikajú rôznorodé neurologické ťažkosti imitujúce neurologické príznaky. Samozrejme, aj bolesť – ischialgia.
Piriformis syndróm- o čo ide?
Zápal sedacieho nervu (ischias), je spôsobený útlakom, podráždením nervu sedacím svalom.
Syndróm piriformis sa najčastejšie objavuje u bežcov, cyklistov.
Príčiny vzniku
Najčastejšou príčinou ischiasu je hernia disku. Hernia spôsobuje tlak na sedací nerv a tým spôsobuje brnenie a bolesť. Riziko hernie platničky sa zvyšuje spolu s vekom, pretože platničky vekom majú tendenciu sa rozpadať a degenerovať.
Príznaky zápalu sedacieho nervu
- Bolesť lokalizovaná v sedacej časti – chrbta a zadku ktorá môže vystreľovať do nohy
- Brnenie (tŕpnutie, mravčenie) postihnutého nervu
- Sťaženie chôdze- slabosť v postihnutej nohe, ktorá sa môže prejaviť ako bolestivá chôdza
- Zhoršenie príznakov pri sedení, dlhom státí alebo ohýbaní
- Bolesť sa zhoršuje v noci
- Obmedzený rozsah pohybu v dolnej časti chrbta a v nohách
Diagnostika/liečba zápalu sedacieho nervu
Pri diagnostike zápalu sedacieho nervu fyzioterapeut skontroluje Váš rozsah pohybu, silu svalov a v neposlednom rade taktiež analyzuje stereotyp chôdze.
Liečba sedacieho svalu závisí od závažnosti príznakov a taktiež od dôvodu vzniku. Na zmiernenie bolesti pomáhajú studené obklady, fyzické šetrenie- obmedzenie športovej aktivity provokujúcej bolesť. Taktiež sa v terapii využíva metóda suchej ihly a samozrejme vysoký dôraz sa kladie na správne techniky cvičenia.
Aká je prevencia proti vzniku zápalu sedacieho svalu
Pravidelné cvičenie, prispievajúce k svalovej súhre a k správnemu postaveniu panvy. Zlepšenie flexibility a mobility. Taktiež správne držanie tela- zníženie tlaku na chrbticu. Správny spánok a dostatočná regenerácia.
Čo sa stane ak zápal sedacieho nervu neliečime?
Potláčané príznaky zápalu sedacieho svalu môžu viesť k vážnejším komplikáciám spojených s touto diagnózou. Pretrvávajúci tlak na sedací nerv môže spôsobiť chronickú bolesť. Taktiež to môže viesť k slabosti svalu, brneniu až strate citlivosti v danom svale.
Už pri prvých príznakoch je dôležité navštíviť fyzioterapeuta, ktorý Váš stav podrobne zhodnotí a nastaví vhodnú liečbu. V SportWell Bratislava Ti veľmi radi pomôžu naši fyzioterapeuti.