ACL (predný skrížený väz) je jedným z najdôležitejších väzov v kolene, ktorý zabezpečuje stabilitu pri pohyboch, najmä pri náhlych zmenách smeru a rýchlych zastaveniach. Poranenia predného skríženého väzu (ACL) sú časté najmä u športovcov, ktorí sa venujú aktivitám ako futbal, lyžovanie či basketbal. Tieto zranenia často vznikajú pri preťažení kolena alebo nevhodných pohyboch, ktoré vedú k pretrhnutiu väzu. Ako prebieha rehabilitácia po rekonštrukcii predného skríženého väzu?
Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako dochádza k zraneniam ACL a aké sú rizikové faktory – Poranenie predného skríženého väzu – ACL
Diagnostika predného skríženého väzu ACL
Po úraze ACL často nezostáva nič iné len s bolestivým, opuchnutým a častokrát aj s obmedzením v pohybe kolena ísť k špecialistovi, ktorý vyšetrí postihnutý segment. Vyšetrenie prebieha vždy štandardizovane. Začína sa vstupnou anamnézou, vyšetrením pohľadom a hmatom a následne prechádzame do vyšetrení pohyblivosti a stability kĺbu. Na základe získaných informácií sú indikované ďalšie vyšetrenia (napr. Rtg, Mri a pod.).
Typy operácii po poranení ACL
Pri indikovaní ruptúry predného skríženého väzu má lekár niekoľko možnosti liečenia postihnutého segmentu. Rozhodujúcim faktorom pri určovaní postupu je nestabilita kolena, Mri nález, vek, životný štýl pacienta, jeho zamestnanie a športové aktivity.
Ku konzervatívnej (neoperačnej) liečbe sú najčastejšie indikovaní starší pacienti so sedavým zamestnaním a bez výraznej ambície plnohodnotne športovať.
Výskumy potvrdzujú, že iba 15% populácie s ruptúrou ACL je schopná viesť normálny bezbolestný život a preto vo väčšine prípadov sa indikuje operačné riešenie, ktoré je z hľadiska stability a šetrenia ostatných vnútorných štruktúr kolena lepšie riešenie. Znižujeme tým riziko poranenia meniskov, chrupaviek a vzniku osteoartróznych zmien v kolene.
V prípade indikovania operačnej liečby sú na Slovensku preferované tri operačné techniky:
- Plastika ACL BTB technikou – používajú sa štepy (náhrady väzu) z väzov v okolí jabĺčka.
- Plastika ACL ST/G technikou – štepy sú z hamstringov (m. semitendinosus + m. gracilis).
- Plastika ACL QF technikou – kde je štep tvorený zo šliach quadricepsu.
Samozrejme existujú aj iné techniky (darca, syntetický alebo polysyntetický väz) ale vzhľadom na zlé výsledky resp. nedostatočné dáta sú momentálne v úzadí a nevyužívajú sa v praxi v dostatočnej miere.
Rehabilitácia po operácii predného skríženého väzu
Rehabilitácia po rekonštrukcii ACL je nevyhnutnou súčasťou liečenia pacientov a tvorí minimálne 50 % úspechu k opäť bezstarostnému životu. Všetko sa začína už predoperačnou fázou kedy naším cieľom je prinavrátiť rozsah pohybu a trofiku svalstva aby bol štart do pooperačnej rehabilitácie čo najjednoduchší.
Intenzívne skúmanie RHB protokolu viedlo k mnohým zmenám v pohľade na rehabilitáciu po ruptúre ACL. V minulosti preferovaná neskorá rehabilitácia bola vystriedaná dnešnou včasnou rehabilitáciou.
Aby sme dodržali všetky anatomické a fyziologické zmeny, mali by sme pri rehabilitácii ACL dodržiavať najmä tieto body RHB protokolu:
- Fáza rehabilitácie
a) Eliminovať opuch
b) Ošetrenie pooperačných jaziev
c) Pracovať na rozsahu pohybu (ohnutie max. 100° a najmä vystretie)
d) Posilnenie quadricepsu a hamstringu - Fáza rehabilitácie
a) Fáza bez opuchu
b) Ohnutie kolena 130°+
c) Zvládnuté obojnožne cvičenia
d) Dobrá stabilita a motorická kontrola
e) Chôdza bez ťažkostí - Fáza rehabilitácie
a) Plný rozsah pohybu
b) Porovnateľné silové a výkonové schopnosti ako na zdravej končatine
c) Návrat k behu, zmenám smeru a športovej špecializácii - Fáza rehabilitácie
a) Návrat do športu
Po absolvovaní rehabilitačného protokolu (ideálne aj priebežne) je nevyhnutnou súčasťou pre optimálny návrat do bežných činnosti a športu testovanie (výstupná diagnostika). Bez výstupných dát je veľmi takže zistiť či sme alebo nie sme pripravený do športu a preto v závere rehabilitácii po rekonštrukcii ACL u nás pacienti podstupujú súbor testov, ktorý nás utvrdí, že sú pripravení k návratu do športovej činnosti.
Ak ste po operácii ACL a potrebujete odbornú pomoc pri rehabilitácii, neváhajte kontaktovať našich skúsených fyzioterapeutov v SportWell. Pomôžeme vám s individuálnym rehabilitačným plánom, aby ste sa čo najrýchlejšie vrátili k plnohodnotnej aktivite.