Rozbehol sa nám tu taký nešvár. Téma ako rozlíšiť hoaxy od serióznych informácií rezonuje médiami a sociálnymi sieťami už dlhšiu dobu. Rovnako aj v našej brandži nemusí klient na prvú vedieť, či narazil na vyštudovaného trénera, fyzioterapeuta či nutričného špecialistu alebo len niekoho s kurzom. Verte nám, pár kurzov z vás skutočného profíka nespraví.

V našom tíme nájdete vyštudovaných odborníkov, ktorí sa naďalej vzdelávajú a pravidelne absolvujú certifikované školenia a kurzy a neustále sa tak posúvajú ďalej. Za ich titulom sú roky štúdií na vysokých školách ale aj odborné školenia, ktoré im zoberú často veľa voľného času. Svojou prácou však naozaj žijú a chcú ostatným pomáhať. Aj vám.

Dobrý kondičný tréner

Na Slovensku je možné trénerstvo študovať predovšetkým na Univerzite Komenského v Bratislave (Fakulta telesnej výchovy a športu). Práve tu je najviac študijných programov. Okrem trénerstva, kondičného trénerstva aj veda o športe a mnohé ďalšie.
Na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici (Filozofická fakulta) a na Prešovskej univerzite v Prešove (Fakulta športu) sa zameriavajú skôr na učiteľstvo telesnej výchovy.

Je pravda, že keď vojdete do fitka, nemajú tréneri na sebe tabuľku so vzdelaním :). Vždy sa však viete spýtať. U nás hlavne preferujeme tréningy jeden na jedného, kedy sa vám tréner venuje na 100% a do detailov koriguje každý predvedený cvik aby ste dosiahli požadovaný cieľ, zlepšili svoj pohybový aparát a hlavne si neublížili nesprávnym pohybom. Áno, aj to sa dá, keď cvičíte sami, prípadne s wannabe trénerom. Ten však nikdy nebude riešiť správnu techniku cvikov.

Nie je fyzio ako „fyzio“

Fyzioterapeuti na Slovensku mohli študovať napríklad na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave (Fakulta zdravotníctva v BB alebo Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií v BA), na UCM v Trnave (Fakulta zdravotných vied PN), či na:
Katolíckej univerzite v Ružomberku (Fakulta zdravotníctva)
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (Lekárska fakulta)
Prešovská univerzita v Prešove (Fakulta zdravotníckych odborov)
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne (Fakulta zdravotníctva)
Pri fyzioterapeutoch je ešte dôležitejšie vedieť, že ste u naozajstného odborníka. Pri „fyzioterapeutovi“ sa vám kľudne môže stať, že sa váš stav zhorší.

Roztrhlo sa vrece s výživovými poradcami

Zaručené diéty, výrazné stravovacie obmedzenia a vylúčenie nejakej potraviny aj keď vám nespôsobuje zdravotný problém, detox a rôzne šialené výzvy pod hlavičkou „výživových poradcov“ je kapitola sama o sebe. Ak už chcete schudnúť, upraviť stravu či reálne pomôcť so zdravotnými problémami, ktoré môžete zmierniť alebo vyriešiť stravou, overte si, či hovoríte s naozajstným odborníkom.

Na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave (Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií) existuje študijný odbor Fyziologická a klinická výživa. Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre (Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov) sa študuje tiež Výživa ľudí. Vyslovene odbor nutričný terapeut alebo špecialista sa na Slovensku študovať nedá, v zahraničí, napríklad aj v Českej republike však áno.

Odborníka teda nevyčaruje jeden – dva víkendy atraktívnych školení. Dávajte si pozor, komu zveríte svoje telo, svoje zdravie. V Sportwell si stojíme za tým, že pracujeme len s profíkmi. A chceme vás naučiť hýbať sa. Alebo presnejšie – ako sa hýbať správne 🙂

REZERVUJ SI SVOJ TERMÍN TRÉNINGU!

Začnite tu!

Napíšte nám

V prípade záujmu alebo akýchkoľvek otázok nám neváhajte napísať.

Meno je povinné

Priezvisko je povinné

E-mail uveďte v tvare meno@server.sk

Pole je povinné

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Naši partneri