Pociťujete bolesť, brnenie, pálenie mravčanie v zápästí, dlani alebo prstoch? Tieto príznaky môžu byť sprievodnými pri syndróme karpálneho tunela.

Syndróm karpálneho tunelasyndroma canalis carpi) ide o útlakovú neuropatiu, v periférnom nervovom systéme a objavuje sa u 3- 6% populácie.  Dochádza k nadmernému tlaku na stredný nerv (nervus medianus), ktorý predstavuje jeden z najväčších periférnych nervov v ľudskom tele.
Čo stredný nerv zastrešuje? Nervus medianus  začína v hrudníku a tiahne sa z miechy dole po ramene, cez úzky priestor- karpálny tunel inervuje palec a ďalšie prsty (okrem malíčka). Taktiež riadi pohyb niektorých svalov na ruke.

AKO SYNDRÓM KARPÁLNEHO TUNELA VZNIKÁ?

V karpálnom tuneli sa nachádza až 8 šliach, na ktoré sa upínajú svaly – flexory prstov. Pri častom krčení prstov – ohýbaní ich pri opakujúcich sa pohyboch (napríklad pri práci na počítači) sú  tieto šľachy preťažované a vzniká zápal a tlak na nerv.

Ak tento tlak pretrváva príliš dlho alebo je príliš intenzívny, tak to má za následok pomalé zmeny na nerve. Nervy majú svoju vlastnú mikrocirkuláciu a keď dochádza k útlaku tak sa obmedzí prietok krvi. Nedostatok prietoku krvi vedie k hypoxii (nedostatok kyslíka), ktorá môže spôsobiť úbytok buniek, čo znemožňuje nervu regenerovať a hojiť sa.

Čiže syndróm karpálneho tunela spôsobuje najmä jednostranné preťažovanie zápästia. Krajčírky, kaderníčky, zubári, kuchári, pri výrobe a ťažkej manuálnej práci, ale taktiež sa vyskytuje pri práci za počítačom.

 

PRÍZNAKY SYNDRÓMU KARPÁLNEHO TUNELA

  • Mravčenie a brnenie v prstoch
  • Pocit ťažkej a opuchnutej ruky
  • Úľava prichádza v neutrálnej polohe zápästia
  • Problémy s jemnou motorikou (pri pokročilom ochorení)- problém kliknúť na myšku, vymiesiť cesto
  • Bolesť zápästia
  • Zníženie citlivosti

 

Pri liečbe je na  zmiernenie zápalu  vhodná Hilterapia a taktiež práca s mäkkými tkanivami predlaktia. Pokiaľ máte podozrenie na syndróm karpálneho tunela neváhajte nás kontaktovať.

 

NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ!

Začnite tu!

Napíšte nám

V prípade záujmu alebo akýchkoľvek otázok nám neváhajte napísať.

Meno je povinné

Priezvisko je povinné

E-mail uveďte v tvare meno@server.sk

Pole je povinné

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Naši partneri