Plantárna fascitída je najčastejšia príčina bolesti päty a vyskytuje sa u aktívnych jedincov, aj u ľudí so sedavým zamestnaním a spôsobom života. Aké sú príznaky plantárnej fascitídy?

Plantárna fascitída je porucha plantárnej fascie, ktorá predstavuje hrubý šľachovitý pás od päty (kalkaneus) až po bázu prstov na nohách. Bolesti zvyčajne vznikajú zospodu na päte, kde sa plantárna fascia pripája k pätnej kosti.

Plantárna fasciopatia je častejšia u bežcov a jedincov s nadváhou a môže byť spojená s ďalšími faktormi, ako je:
– výška klenby
– sila dolnej časti tela
– pohyblivosť členkových kĺbov a nôh

Plantárna fascia je spojovacím tkanivom, takmer ako väzivo. Okrem spojovania kostí udržiava aj klenbu chodidla spolu s svalmi a inými väzmi.
Výška klenby sa líši u každého človeka, ale plantárna fascia pomáha udržiavať túto pozíciu a natiahne sa alebo skráti v závislosti od toho, či noha pronuje (padá dovnútra) alebo supinuje (skláňa sa na vonkajší okraj).

Opakované namáhanie plantárnej fascie – napríklad nadmerné státie, chôdza alebo beh – môže viesť k plantárnej fascitíde, ktorá sa klasifikuje ako opakujúce sa zranenie alebo preťaženie.

Príznaky plantárnej fascitídy

Bolesti sú často ostré, najmä pri prvom státí ráno, po dlhom sedení prípadne dlhom státí na mieste. Môže to byť aj tupá bolesť, zvyčajne zospodu, alebo na vnútornej strane päty. Môže sa javiť aj ako citlivý modrinovitý pocit na spodnej strane nohy.

ZHORŠUJÚCE FAKTORY:

Dlhé státie alebo chôdza (najmä naboso alebo na tvrdých povrchoch), beh, skákanie a prispôsobenie sa novému páru topánok môžu zhoršiť problém.

 

Trápi Vás problém spojený s príznakmi plantárnej fascitídy? U nás v SportWell nájdete špičkových fyzioterapeutov, ktorí Vám radi s Vašim problémom pomôžu.

NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ!

Kontakt

Napíšte nám

V prípade záujmu alebo akýchkoľvek otázok nám neváhajte napísať.

Meno je povinné

Priezvisko je povinné

E-mail uveďte v tvare meno@server.sk

Pole je povinné

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Naši partneri